301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Temmuz 2017 - Pazartesi 06:05
 
BİLECİK'TE MİLLİ BİRLİK ANITI AÇILDI
GÜNDEM Haberi


Bilecik Belediyesi tarafından 15 Temmuz kahramanları ile şehitlerimizi hatırlatmak ve isimlerini yaşatmak amacıyla hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anıtı ile Parkı, düzenlenen coşkulu törenle hizmete açıldı.

 

Bahçelievler Mahallesindeki anıt önünde gerçekleştirilen ve il protokolü ile çok sayıda vatandaşımızın katıldığı törende şehitlerimiz için Kuranı Kerim okundu, ülkemiz ve milletimizin birlik ile beraberliği için dualar edildi.

 

Aynı zamanda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik etkinliklerinin başlangıç noktası olan anıt ve parkta ayrıca şehitlerimiz hatırasına il protokolü tarafından ağaçlar dikildi.


15 Temmuz Milli Birlik Anıtı’nın açılışı öncesi konuşma gerçekleştiren Vali Tahir Büyükakın, Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmanın önemine değinerek, şunları kaydetti:

 

''Bir yıl önce bugün hain saldırı ile karşı karşıya kaldık. Tarihimizin benzer dönemlerinde milletimizin fedakâr evlatları ne yaptılar ise geçen sene bugün fedakâr evlatlarımız bacılarımız aynı şeyi yaptılar. Gözlerini kırmadılar, canlarını esirgemediler ve tankların üzerine yürüdüler. Tam 249 evladımız şehit edildi,1391 evladımız gazi oldular. Ama dönmeyi hiç düşünmediler. Çünkü yola çıkarlarken şehit olmayı göze almışlardı. Tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi. Şehitlerimizin ve gazilerimizin anısını yaşatmak için Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet anlayışımızın yansıtan bu anıt için belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Şunu bilsinler ki; bu millete diz çöktüremeyecekler, bu bayrak dalgalanmaya devam edecek. Ne zaman oyun oynarlarsa, ne zaman üzerimize gelirlerse her zaman karşılarında durmayı bileceğiz ve bu ülkeyi böldürmeyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz olmak üzere özellikle 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları üzerinde saygıyla eğiliyorum.

 

Belediye Başkanımız Selim Yağcı ise konuşmasında; ''Bu Milleti ne şer güçler, ne silahlar durduramaz'' ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

 

“15 Temmuz gerçekten bir milletin tüm geleceğini çukurlara gömmek, karanlığa boğmak için girişilen hain bir saldırıydı. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, feraseti, cesareti milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği o karanlık geceyi, aydınlık sabahlara ve yarınlara dönüştürdü. O gece, o aydınlık sabahların olması için birçok can verdik ve şehit oldu o kardeşlerimiz. İşte bizler o gecenin ve öyle gecelerin bir daha yaşanmaması için, o gecelerin ve o yaşanan olayların unutulmaması için, o günün seneyi devriyesine isabet eden bugün, böyle bir anıtı gerçekleştirdik. Bu anıt nedir? Neyi ifade ediyor derseniz? Bazıları gocunuyor. Bu anıtta ifade ettiğimiz şey; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın ifadesi, tek vatan diyoruz, tek bayrak diyoruz, tek devlet diyoruz, tek millet diyoruz. Bu milleti ne şer güçler, ne silahlar durduramaz diyoruz. Bu anıtın etrafına da Bilecik haritamızın üzerinial bayrağımızın ayı ve yıldızı ile güçlendirdik. Arkasında ise Bilecik'in plakası da olan 11 tane şanlı bayrağımızın dalgalanmasını sağladık ve bu anıt 249 şehidimizin isimlerinin dualarla anılmasını sağlayacak. Gelecek nesillerimize, bu anı bir daha yaşamamaları için bu anıt düzenlemesini gerçekleştirdik. Bizlere lider ülke olmak yakışıyor polisimizle, askerimizle her kesimimizle ele ele, gönül gönüle vererek 2023,2053,2071 hedeflerimize ulaştırmayı cenabı-ı hak nasip etsin diyor tekrar 15 Temmuz şehitlerimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla yâd ediyor anıtımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”dedi.

 

Konuşmalar sonrasında il protokolü tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anıtı ile Parkın açılışı, İl Müftüsü Necati Akkuş'un dua etmesinin ardından açıldı. Açılışın ardından il protokolü ve vatandaşlar mehter takımı eşliğinde anıt önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİLECİK'TE, MİLLİ, BİRLİK, ANITI, AÇILDI,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı