301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Eylül 2017 - Cuma 05:58
 
ORMAN YANGINI 5. GÜNÜNDE TAMAMEN KONTROL ALTINA ALINDI
GÜNDEM Haberi


Geçtiğimiz Pazar günü öğle saatlerinde Kütahya’nın Domaniç ilçesi Çukurca Beldesi kırsalında Akdere ve Ballıca mevkiinde geniş bir alanda etkisini gösteren yangın, rüzgâr ve arazinin sık ormanlar ile kaplı olması nedeni ile hızla ilerleyerek Bozüyük Kömürsu Yaylası ve Camiliyayla Köyü yakınlarına kadar ilerlemişti. Yangın yoğun çalışmaların ardından 5. gününde kontrol altına alındı.


Pazar günü yangının başladığı haberini alır almaz olay yerine intikal eden Bozüyük Belediye Başkanı Fatih BAKICI gece ve gündüz devam eden yangın söndürme çalışmalarına bizzat katılarak yakından takip etti. Günlerdir büyük bir özveri ile çalışan ekiplerin başında moral ve motivasyon sağlayan, ekiplerin su, ayran, yiyecek, battaniye gibi her türlü ihtiyaçlarını tedarik eden Başkan BAKICI yangının bir an önce söndürülmesi için yoğun gayret gösterdi. Gece ve gündüz ekiplerin başında an be an gelişmeleri takip eden Başkan BAKICI sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla da sıcağı sıcağına kamuoyunu bilgilendirerek yüreklere su serpti.

Yangının 5. gününde de Belediye Başkan Yardımcıları ile birlikte Kömürsu Yaylasına gelerek çalışmaları yakından takip eden Başkan BAKICI ilk olarak yangın gözetleme kulesine gelerek burada konuşlanan dozer operatörleri ve Orman Genel Müdürlüğü personeli ile yangının durumu hakkında görüştü. Tamamen kontrol altına alınan orman yangınının 5. gününde 10 helikopter, 2 uçak ve çok sayıda arazöz ile devam eden yangın söndürme çalışmalarını takip eden Belediye Başkanı Fatih BAKICI daha sonra Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim TUNA ile bir araya gelerek bölgeyi ayrıntılı olarak inceledi.

Ormanın iç kesimlerinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen orman ve itfaiye ekiplerinin soğutma ve yangın söndürme çalışmaları aralıksız olarak devam ederken Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, Bursa Bölge Müdürü Arif CAN ile birlikte Kömürsu Yaylası’nda oluşturulan yangın koordinasyon merkezine geldi. Burada yapılan bilgi paylaşımında; dünden beri çalışmaların başından ayrılmayan Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, ilk andan itibaren yaylalarda bulunan Bursa Orman Bölge Müdürü Arif CAN, Bozüyük Kaymakamı Hasan YAMAN, Bozüyük Belediye Başkanı Fatih BAKICI, Bilecik Belediye Başkanı SelimYAĞCI, Dodurga Belediye Başkanı Selim TUNA ve Bozüyük Belediye Başkan Yardımcıları hazır bulundu. 5 gün boyunca Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve çevre belediyelerin itfaiye ekiplerinin katıldığı çalışmalarda yaklaşık olarak 1500 kişi görev aldı. Gösterilen insan üstü çaba ve devletin tüm imkânlarının seferber edildiği müdahalelerde can kaybı ve yaralananların olmaması en büyük teselli kaynağı olurken, yangın büyük ölçüde söndürülerek kontrol altına alındı.

Koordinasyon merkezindeki alan incelemesinin ardından Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, Kaymakam Hasan YAMAN ve Belediye Başkanı Fatih BAKICI Orman Genel Müdürlüğü’ne ait helikopter ile yangının etkili olduğu araziyi yukardan inceledi. Helikopterden indikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bozüyük Belediye Başkanı Fatih BAKICI; 5 gündür yangın ile birlikte devam eden dedikodulara ve çeşitli iddaalara cevap vererek; “Başta tüm Türkiye ve Bozüyük halkına geçmiş olsun diyorum. Yoğun bir çalışma sonrasında Orman Genel Müdürümüz, Selim Başkanımızla birlikte yanan yerleri helikopter ile inceledik. Yaklaşık olarak 1500’ü aşkın personel görev yapıyor, tüm ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Yangın şu anda kontrol altına alındı, inşallah soğutma çalışmalarından sonra tamamen söndürülmüş olacak. Bu arada ekiplerin tek bir amacı var bu orman yangınının tamamen büyümemesi. 4 günü aşkın bütün ekiplerimiz yangını söndürmeye çalıştılar. Emekleri geçen destek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Şunu söylemem gerekiyor; birileri klavye başından buraların imara açılacağını, başka noktalara taşınacağını söylüyor. Maalesef karalama kampanyası hala devam etmekte. Bizler üzülüyoruz tabiî ki. Bu kadar çalışan insanın emeklerine hakaret etmesinler, oturdukları yerden yazı yazmayı bıraksınlar. Yani bizlerin şu anda sahiplenilmesi hiçbir şekilde söylememiz bile yanlış ama imara açılması kadar saçma sapan bir kelime olamaz. Lütfen bizlerin emeklerine saygı duyulsun. Ben tekrar teşekkür ederim. Şu anda yangın Sofular Yaylası’nın bitiminde, Kömürsu Yaylası’nın bitişinde durduruldu. Arkaya doğru, Kütahya yolunda olan taraflarımız yandı. Tamamen her yer yandı diyemem. Ara ara yangınlar var, şu anda rüzgârın etkisi kuzey batı istikametinde, Camiliyayla tarafına estiğinden dolayı yangını büyütmez. Olayın Mezitlere gelme ihtimali yok. Tam ters tarafa esiyor. O yüzden yangın bu bölgeye büyüme ihtimali bulunmuyor. Yaklaşık olarak soğutma çalışmaları 15 gün sürecek. Orman Genel Müdürümüz ve Bölge Müdürümüz burada. Onların da çok büyük destekleri var. Kendisi tamamen dün akşam burada, bölgede kaldı. İnşallah uzun bir süre soğutma çalışmalarımız yapılacak” dedi.

Başkan BAKICI’nın ardından bilgi veren Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY de yangında zarar gören alanlar ile ilgili olarak “Yanmayan kısımların etrafını çevirip o ağaçları kurtaracağız. Onları tespit ettikten sonra ne kadar alanın yandığını net olarak söyleyebiliriz. Şu anda genel sahaya baktığımız zaman yaklaşık 500 hektar civarında” dedi. Gün boyu devam eden çalışmalar esnasında çalışanlara Bozüyük Belediyesi ve hayırsever vatandaşlar tarafından kumanyalar dağıtıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ORMAN, YANGINI, 5., GÜNÜNDE, TAMAMEN, KONTROL, ALTINA, ALINDI,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı