301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ağustos 2017 - Çarşamba 05:47
 
ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ LABORATUVAR BİNASI TEMEL ATMA TÖRENİ
GÜNDEM Haberi


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Tahir Büyükakın, Şeyh Edebali Üniversitesi laboratuvar binası temel atma törenine katıldı. 
 
Bakan Tüfenkci, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi laboratuvar binası temel atma töreninde yaptığı konuşmada, üniversitelerin, özgür bir ortamda evrensel bilginin üretildiği ve yeni kuşaklara aktarıldığı güzide kurumlar olduğunu ifade etti. 
 
Üniversitelerin ilerleyen süreçte işletmeler için fikri sermayenin, fiziki varlığın çok ötesinde bir anlam ve değer taşıyacağını belirten Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti: 
 
''Bizim sanayi stratejimiz, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin üretim ve ihracat içindeki payını artırmaktır, hedefimiz bu. Onun için bugün burada temeli atılan bu laboratuvarın üniversitemiz ve şehrimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle bölgenin sanayi kenti olması hesabıyla da bu tip laboratuvarların ve Ar-Ge merkezlerinin hızlı bir şekilde yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece laboratuvarlar yetmez, Ar-Ge merkezleriyle de bunların desteklenmesi gerekir." 
 
Bakan Tüfenkci, Ar-Ge ve inovasyonun önemine de değinerek, ''Ar-Ge ve inovasyon, şirketlerin gelişmesinde önemli parametlerden birisi. Gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalamanın, küresel pazarda sürekli değişen müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmenin Türkiye olarak ortaya bir fark koyabilmenin yolu da Ar-Ge merkezlerinden ve tasarım faaliyetlerinden geçiyor. 2001'de 1,3 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarını bugün 20,6 milyar lirayla tam 16 katına çıkardık. Bu yeter mi? Yetmez. Daha da artırmamız gerekir. 2003'te Ar-Ge harcamalarının gayri safi yatırımlar içindeki payı sadece binde 48 iken 2015 sonu itibarıyla binde 6 oranına büyütmüş olduk." dedi.
 
İnovasyon ve tasarımın, üniversite-sanayi iş birliğinin büyük önem arz ettiği alanların başında geldiğini dile getiren Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
''Üniversite-sanayi iş birliğinin tesisi noktasında son dönemde hem üniversitelerin hem de sanayicilerin daha fazla istekli olduklarını görüyoruz. Bu iş birliği, bilginin, sermayenin ve nitelikli iş gücünün bir araya gelmesini teknoloji yoğun ürün ve üretim yöntemleri geliştirmeyi, teknolojiyi ticarileştirmeyi ve rekabet gücünü artırmayı sağlar. Sanayi stratejimizle ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerde Avrupa ve Avrasya'nın üretim merkezi olmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmamız için üniversite-sanayi iş birliğini en üst derecede gerçekleştirmemiz gerektiği açıktır."
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da eğitime önem verdiklerini, zenginleşmenin, birlik ve beraberliği tesis etmenin yolunun eğitimden geçtiğini belirtti. 
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yatırımı yaparsınız, kar da zarar da edersiniz. Tek bir yatırım var ki onu yaptığınız zaman asla zarar etmezsiniz. O da eğitime yaptığınız yatırım. O, hep kar yazar. TOBB olarak bu eserleri yapıyorsak bunun en büyük destekçisi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'dir. Kendisi reel sektörün bakanı, camiamızın bakanı, camiamızın da içinden çıkan bir isim. Bir taraftan ekonominin güçlenmesi için gerekli adımları atıyor. Diğer yandan da camiamızın her işinde önümüzü açıyor, bize yol gösteriyor. En büyük sermaye eğitimli insan. İnşallah bu laboratuvarları kullanarak üniversitemizden mezun olacak gençlerimiz de hem ilim sahibi olacak hem de milli-manevi değerlerini bilerek yetişecekler.''
 
Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş'ın konuşmanın ardından Bakan Tüfenkci, Vali Büyükakın, Bilecik milletvekilleri Halil Eldemir ve Yaşar Tüzün ile beraberindekiler, İl Müftüsü Necati Akkuş'un duasıyla laboratuvar binasının temelini attı. 
 
Bakan Tüfenkci daha sonra Vali Büyükakın ve beraberindekilerle birlikte Belediye Başkanı Selim Yağcı'yı ziyaret etti. Bakan Tüfenkci, belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ŞEYH, EDEBALİ, ÜNİVERSİTESİ, LABORATUVAR, BİNASI, TEMEL, ATMA, TÖRENİ,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı